Hogwarts Cadı ve Büyücü Okulu

Okul Yakında Açılacaktır!!
 
AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 Quidditch Hakkında...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Elizabeth Leslie C. Black
Slytherin 4. Sınıf ve Bina Başkanı (Admin)
Elizabeth Leslie C. Black

Mesaj Sayısı : 68
Kayıt tarihi : 05/03/07

MesajKonu: Quidditch Hakkında...   Perş. Mart 08, 2007 8:58 am

QUIDDITCH NEDİR?
Cadılar ve büyücüler, yerden bir buçuk metre süzülmekle sınırlı kalmayıp, kuşlar gibi uçmak istediler. Hem de bunu üstlerinde tüyleri çıkmadan yapmak istiyorlardı. Bunun için kendilerine bir alet tasarlamayı akıl ettiler.

Evlerinde bir uçuş aracı bulunduracaklarsa, bunun dikkat çekmeyen, saklanması kolay bir şey olması gerekiyordu. Süpürge bu amaç için idealdi; Muggle'lar tarafından görülmesi durumunda hiçbir açıklama, hiçbir mazeret gerektirmiyordu, ucuzdu ve taşınması kolaydı. Yine de büyüyle uçabilecek hale getirilmiş ilk süpürgelerin birtakım dezavantajları vardı.

MS 962 döneminden kalma yaldızlı bir Alman el yazması, ,yüzlerinde büyük bir rahatsızlık ifadesiyle süpürgelerinden inmakte olan üç sihirbazı resmediyor. İskoç büyücü Guthrie Lochrin, 1107'de yazdığı metinde, yaptığı kısa bir süpürge yolculuğunun ardından "kıymık dolu bir popo ve küme küme şişlikler"den mustarip olduğundan yakınıyor. O zamanki süpürgelere uygulanan büyüler de basit büyüler: Sabit bir hızda ileri doğru gidebiliyor; yukarı çıkabiliyor, aşağı inebiliyor, hepsi o kadar.

O günlerde büyücü aileleri kendi süpürgelerini kendileri yaptığından, bu ulaşım araçları hız, rahatlık ve idare edilebilirlik açısından büyük farklılıklar gösteriyordu.

Süpürgeler daha konforlu hale geldiğinde, artık A noktasından B noktasına ulaşmak için kullanıaln bir araçtan ziyade, sırf zevk için binilen araçlar oldular ve süpürge oyunları da bu aşamadan sonra ortaya çıktı.


Eski Süpürge Oyunlarından Bazıları Şunlardır:

Yıllık Süpürge Yarışı –İsveç

Stichstock –Almanya

Aingingein –İrlanda

Creaothceann –İskoçya

Shuntbumps –İngiltere

Swivenhodge –İngiltere

Quidditch –İngiltere


Quidditch'in ilk adımlarına dair bilgimizi on birinci yüzyılda Queerditch Bataklığı'nın kenarında yaşamış olan Gertie Keddle adlı cadının yazdıklarına borçluyuz. Onun "Lahanalarımın arasına düşen büyük deri top" dediği mesane günümüzün Quaffle'ı görevini görüyodu. Ayrıca, Gartie'nin söylediğine göre süpürge üstündeki adamlar topu "bataklığın iki ucundaki ağaçlara yapıştırmaya çalışıyorlar"dı –belli ki bu eski bir sayı yapma biçimiymiş. Ve Gartie'nin bahsettiği büyü sayesinde sahanın üzerinde tehlikeli bir şekilde dolaşan kayalar, Bludger'ların öncüleri olarak algılanabilir.


QUIDDITCH KURALLARI

1. Oyun sırasında bir oyuncunun ne kadar yükselebileceği konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur, ama yatay olarak sahanın sınır çizgilerinin dışına çıkılmamalıdır. Eğer bir oyuncu sınır çizgilerini geçerse, Quaffle karşı takıma geçer.

2. Takım kaptanı hakeme işaret ederek "mola" alabilir. Bir maç sırasında oyuncuların ayaklarının yere değmesine sadece molalarda izin verilir. Maç on iki saatten fazla süredir devam ediyorsa, mola iki saate uzatılabilir. İki saatin ardından sahaya dönmeyen takım, maçı hükmen kaybeder.

3. Hakem bir takım aleyhinde penaltı verebilir. Penaltıyı kullanan Kovalayıcı orta saha yuvarlağından sayı alanına doğru uçar. Penaltı kullanırken rakip takım Tutucusu dışında bütün oyuncular geride beklemelidir.

4. Quaffle bir oyuncunun elinden kapılabilir, ama bir oyuncu bunu yaparken hiçbir şekilde başka bir oyuncunun vücudunun herhangi bir bölümünden tutmamalıdır.

5. Sakatlık halinde oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncusu sakatlanan takım maça bir kişi eksik devam eder.

6. Sahaya asayla çıkılabilir¹, ama asa hiçbir şekilde rakip takım oyuncularına, süpürgelerine, hakeme, toplara ya da seyircilere karşı kullanılamaz.

7. Bir Quidditch maçının sona ermesi için Snitch'in yakalanması ya da her iki takım kaptanının ortak kararı gerekir.¹ Yanında her zaman bir asa taşıyabilme hakkı, 1692'de Uluslararası Büyücüler Konfederasyonu tarafından verildi. O yıllar Muggle zulmünün doruk noktasında olduğu ve büyücülerin saklanma planları yaptığı bir dönemdi.


Alıntıdır.

Quidditch Hareketleri
Ters Bludger Vuruşu

Vurucu, Bludger’a sopanın tersiyle vurarak onu ileri doğru değil, geriye doğru gönderir. İyi nişanlanması zor, ama rakiplerin dikkatini dağıtmak açısından mükemmel bir vuruştur.

Çiftevurucu Savunması

Her iki Vurucu Bludger’a aynı anda vurarak çok daha şiddetli bir Bludger saldırısı gerçekleştirir.

Çift Sekiz Sarmalı

Genellikle penaltı atanlara karşı kullanılan bu Tutucu savunmasında, Tutucu Quaffle’ı durdurmak için üç kale çemberinin çevresinde fır döner.

Şahinkafası Hücum Düzeni

Kovalayıcı’lar bir ok başı şeklinde dizilerek kale direklerine doğru uçarlar. Rakip takımın gözünü bir hayli korkutan ve diğer oyuncuların önünden çekmede etkili bir harekettir.

Parkin Kıskacı

Parkin kıskacı, adını hareketi icat ettiği düşünülen Wigtown Wanderers kurucu üyelerinden almıştır. İkisi her iki yandan, üçüncüsüyse önden olmak üzere üç Kovalayıcı, rakip Kovalayıcı’nın üstüne doğru uçar.

Plumpton Yakalayışı

Arayıcı hareketidir. Sakarlık eseriymiş gibi yapılan bu ani dönüşte, oyuncu Snitch’i kolunun yeninden içeri sokar. Adını Tutshill Tornado Arayıcısı Roderick Plumpton’dan almıştır. Plumpton bu hareketi 1921’deki rekor kıran, meşhur Snitch yakalayışında kullanmıştır. Bazı eleştirmenler yakalayışın kazara gerçekleştiğini ileri sürseler de, Plumpton ödlüğü güne kadar hareketi bilerek yaptığı konusunda diretmiştir.

Porskoff Manevrası

Quaffle’ı taşıyan Kovalayıcı yukarı doğru uçarak rakip takım Kovalayıcılarını onlardan kaçıp gol atmaya çalıştığına inandırır, ama hemen sonra Quaffle’ı hemen aşağıda bekleyen, kendi takımından diğer bir Kovalayıcı’ya atar. Kusursuz zamanlama çok önemlidir. Bu hareket, adını Rus Kovalayıcı Petrova Porskoff’tan almıştır.

Geri Pas

Kovalayıcı Quaffle’ı omzunun üstünden geriye, bir takım arkadaşına atar. İsabetli atması zordur.

Tembel Hayvan Tutunuşu

Bludger’a hedef olmamak için, ellerle ve ayaklarla süpürgeye tutunularak aşağı sarkılır.

Sopalı Denizyıldızı

Bir Tutucu savunması. Tutucu süpürgesini yatay tutup bir elini ve bir ayağını sopaya dolar ve bütün uzuvlarını açabildiği kadar açar. Sopasız denizyıldızı hiçbir zaman denenmemelidir.

Transilvanya Hamlesi

İlk olarak 1473 Dünya Kupası’nda görülen bu harekette, burna yumruk atacakmış gibi yapılır. Fiziksel temas gerçekleşmediği sürece kuraldışı değildir; ama her iki taraf da süpürge üstünde hızla giderken yapılması oldukça zordur.

Woollongong Kaçışı

Avustralya’dan Woollongong Warriors tarafından kusursuz hale getirilen bu hareket, rakip Kovalayıcıları saf dışı etmek için yapılan hızlı bir zikzak manevrasıdır.

Wronski Aldatmacası

Arayıcı aşağıda Snitch’i görmüş gibi yaparak hızla yere doğru dalışa geçer ama saha zeminine çarpmasına ramak kala aniden dalıştan çıkar. Amaç, rakip Arayıcı’yı peşine takarak onun yere çakılmasını sağlamaktır. Bu hareket adını Polonyalı Arayıcı Josef Wronski’den almıştır.


Alıntı: Çağlar Boyu Quidditch


Süpürge Modelleri

Meşesap 79: İlk olarak 1879 yılında yapılmıştır. Elias Grimstone tarafından elde yapılan bu süpürge, çok kalın bir meşe sapa sahip güzel bir süpürgedir. Tasarımında, uzun uçuşlara ve sert rüzgârlara dayanabilmesi hedef alınmıştır.

Ayçelen: İlk kez 1901’de Gladys Boothby tarafından üretilen bu süpürge, süpürge yapımında bir atılımı temsil ediyordu. Bir aralar bu ince, dişbudak saplı süpürgeler, Quidditch süpürgesi olarak epey talep gördü. Diğer süpürgelere göre en önemli avantajı, daha fazla yükselebilmesi ve buna rağmen güvenilir kalabilmesiydi.

Gümüş Ok: Ayçelen ya da Meşesap’tan çok daha yüksek hızlara (arkadan rüzgârla saatte 115 kilometreye) çıkabilen Gümüş Ok, sürat süpürgesinin öncüsü sayılmaktadır.

Silsüpür Bir - İki – Üç: Daha önceki süpürgelerin tek bir elden çıkması nedeniyle talebe yeteri kadar cevap verememeleri 1926 yılında Silsüpür serileriyle aşıldı. Bob, Bill ve Barnaby Ollerton kardeşler, Silsüpür Süpürge Şirketi’ni kurdular. Silsüpür kısa zamanda, piyasada hiçbir modelin elde edemediği kadara hâkimiyet ve başarı elde etti.

Kuyruklu Yıldız 140 – 180: Randolph Keitch ve Basil Horton, 1929’da ikinci bir sürat süpürgesi şirketi kurdular. Kuyrukluyıldız Ticaret Şirketi’nin ilk süpürgesinin adı Kuyruklu Yıldız 140 idi. Bu süpürgenin fren büyüsü vardı. Bu nedenle oldukça emniyetliydi. 1938’de de Kuyruklu Yıldız 180 piyasaya çıktı.

Kavkavur: 1940’ta piyasaya çıktı. Kara Orman’dan Ellerby ve Spudmore şirketi tarafından üretilen bu süpürge, son derece esnektir. Ancak Kuyrukluyıldız ve Silsüpür’lerin hızına hiçbir zaman erişememiştir.

Çabukçubuk: Kavkavur’dan daha hızlıdır. Fakat yükselirken güç kaybetmeye eğilimli olduğundan, Quidditch takımları tarafından kullanılmamıştır.

Kayan Yıldız: 1955’te Evrensel Süpürgeler Ltd. o zamana kadarki en ucuz süpürge olan Kayan Yıldız’ı tanıttı. Bu süpürgenin yaşlandıkça hız ve yükseklik kaybettiği ortaya çıktı ve Evrensel Süpürgeler 1978’de kapandı.

Nimbus 1000–1001–1500–1700–2000-2001: 1967’de süpürge dünyası Nimbus Sürat Süpürgesi Şirketi’nin kuruluşuyla çalkalandı. Daha önce Nimbus 1000 gibi bir süpürge hiç görülmemişti. Saatte yüz altmış km hıza ulaşabilen, havadayken durduğu yerde 360 derecelik dönüş yapabilen bu süpürge, eski Meşesap’ın güvenliği ve en iyi Silsüpür’lerin rahat kullanımını birleştiriyordu. Nimbus çıkar çıkmaz, Avrupa’daki profesyonel Quidditch takımlarının tercihi haline geldi. Sonraki modeller de Nimbus’un daima zirvede kalmasını sağladı.

Dalçal 90: 1990’da üretilen Dalçal 90, Flyte ve Barker tarafından Nimbus’u zirveden indirmesi ümidiyle yapılmıştı. Çok iyi bir cilaya sahipti ve Dahili Uyarı Düdüğü, Kendinden Düzelen Kuyruk Çalıları gibi yeni özellikler sunuyordu. Yüksek hızlarda eğildiği ortaya çıkınca, gözden düştü.

Ateşoku: Son model sürat süpürgesidir. Son derece ince işlenmiş, pürüzsüz sapı; cam gibi bir cilaya ve elle kazınmış kendi kayıt numarasına sahiptir. Ateşoku saatte sıfır kilometreden, 250 kilometreye on saniyede çıkabilmektedir. Bozulmaz Fren büyüsü de cabasıdır. Harry Potter’ın şu anki süpürgesidir ve vaftiz babası Sirius Black tarafından hediye edilmiştir. Ayrıca dünya çapında yarışan, profesyonel Quidditch takımlarının da gözdesi olmuştur.


Alıntı: Çağlar Boyu Quidditch


Büyük Britanya ve İngiltere’deki Quidditch Takımları

Appleby Arrows (Appleby Okları)

Bu Kuzey İngiltere takımı 1612’de kuruldu. Açık mavi cüppelerinin üzerinde gümüş bir ok arması vardır. Arrows ve Wimbourne Wasps takımları arasında gelenekselleşmiş, şiddetli bir rekabet vardır.

Ballycastle Bats (Ballycastle Yarasaları)

Kuzey İrlanda’nın en sevilen Quidditch takımı bugüne kadar Quidditch Ligi’ni toplan yirmi yedi kez şampiyonlukla bitirdi. Bu performansıyla, lig tarihinin en başarılı ikinci ekibidir. Bats oyuncuları göğsünde kırmızı bir yarasa resmi olan siyah cüppeler giyerler.

Caerphilly Catapults (Caerphilly Mancınıkları)

1402’de kurulan Gal takımı Catapults, açık yeşil ve kırmızı çubuklu cüppeler giyer. Seçkin kulüp tarihlerinde on sekiz lig şampiyonluğu ve 1956 Avrupa Kupası finalinde Norveç’ten Karasjok Kites’a karşı kazandıkları unutulmaz bir zafer vardır.

Chudley Cannons (Chudley Gülleleri)

Çoğuna göre takımın altın çağı artık kapandı; ancak takımın sadık hayranları hala bir yeniden doğuş ümidiyle yaşıyor. Ligde yirmi bir kez şampiyon oldu ama son şampiyonlukları 1892 yılındaydı. Cannons’un giydiği parlak turuncu cüppelerin üzerine hızla giden bir top güllesi ve siyahla yazılmış bir C harfi işlenmiştir.

Falmouth Falcons (Falmouth Şahinleri)

Falcons oyuncuları göğsünde şahin kafası amblemi bulunan koyu gri ve beyaz cüppeler giyerler. Bu takım sert oyunuyla tanınır. Kulübün sloganı: “Kazanalım, ama eğer kazanamıyorsak, birkaç kafa kıralım.”

Holyhead Harpies (Holyhead Harpi’leri)

Holyhead Harpies sadece cadılardan kurulu olduğu için dünyadaki Quidditch takımları arasında tamamen kendine has bir yeri vardır. 1203’te kurulmuşlardır. Koyu yeşil cüppeler giyerler, göğüslerinde de altın bir pençe resmi vardır.

Kenmare Kestrels (Kenmare Kerkenezleri)

1291’de kurulan İrlanda takımı Kestrels’in zümrüt yeşili cüppelerinin sırtında iki sarı K harfi vardır.

Montrose Magpies (Montrose Saksağanları)

Magpies, Britanya ve İrlanda tarihinin en başarılı takımıdır. Ligde otuz iki şampiyonlukları vardır. İki kez Avrupa şampiyonu olan bu takımın dünyanın her yerinde hayranları bulunur. Magpies siyah-beyaz cüppe giyer. Cüppelerinin önünde de arkasında da birer saksağan resmi vardır.

Pride of Portree (Portree’nin Gururu)

Skye Adası’ndan olan bu takım, 1292’de kurulmuştur. Göğüslerinde altın bir yıldız resmi olan koyu mor cüppeler giyerler.

Puddlemere United (Puddlemere Birliği)

1163’te kurulan bu takım, ligin en eski takımıdır. Yirmi iki lig şampiyonluğu ve iki Avrupa Kupası zaferi vardır. Oyuncular, kulübün çapraz iki hasır sazı şeklindeki amblemi taşıyan lacivert cüppeler giyerler.

Tutshill Tornados (Tutshill Hortumları)

Tornados’un gök mavisi cüppelerinin göğsünde ve sırtında ikişer tane lacivert T harfi vardır. Lig kupasını üst üste beş kez kazanan takım, bu konuda Britanya ve İrlanda rekoru kırdı.

Wigtown Wanderers (Wigtown Gezginleri)

İngiltere-İskoçya sınırındaki bu kulüp 1422’de, Walter Parkin adındaki kasaplık yapan bir büyücünün yedi çocuğu tarafından kuruldu. Oyuncuları göğsünde, gümüş bir kasatura resmi bulunan kan kırmızısı cüppeler giyerler.

Wimbourne Wasps (Wimbourne Eşekarıları)

Bu takımın sarı-siyah çizgili cüppelerinin göğsünde eşekarısı resmi vardır. 1312’de kurulan Wasps, şimdiye dek on sekiz defa lig şampiyonu oldu. Avrupa Kupası’ndaysa iki kez yarı finale yükselmeyi başardı.

_________________
]

ELizabeth Leslie Cathérina Black

Admin


[i][color=darkred]Kardeşim
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://hogwartsrp.editboard.com
 
Quidditch Hakkında...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Hogwarts Cadı ve Büyücü Okulu :: 2. Kat :: Kütüphane-
Buraya geçin: